Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ama ayakkabıları ayağınızdan çıkardığınız andan itibaren ortama yayılan ağır ve kötü koku sizi utandırır ve banyonun yolunu tutarsınız. Kişisel konularda en kötü kokulardan biridir ayak kokusu.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Eşiniz, kardeşiniz hatta siz yoğun bir günün arkasından eve geldiğinizde ayakkabıları ayağınızdan çıkarıp şöyle bir uzatmak istersiniz ayaklarınızı. Ama ayakkabıları ayağınızdan çıkardığınız andan itibaren ortama yayılan ağır ve kötü koku sizi utandırır ve banyonun yolunu tutarsınız. Kişisel konularda en kötü kokulardan biridir ayak kokusu. Hem ayak kısmı olmasından dolayı hem de ayakta daha fazla ter bezi bulunması nedeni ile daha yoğun ve ağır bir koku oluşmasından dolayı. Çünkü tüm gün üzerinde durduğumuz, yürüdüğümüz, oradan oraya koşturduğumuz ayaklarımız tüm yükümüzü çekerken diğer yandan yaklaşık yarım litre kadar terlerler. Bu terleme aşamasında ayakkabı ve çorap içerisinde olmaları nedeni ile yoğun bir bakteri oluşumu meydana gelir. Ve bu durum günün yarısından fazla bir zamanı kapsadığı için akşama ayaklarınızda kötü bir koku oluşturur.

Ayak kokusundan kurtulmak için ne yapılması gerekir? Ayak kokusu nasıl giderilir? Ayak kokusunu belki tamamen yok edemezsiniz çünkü sonuç itibari ile günlük hayatınızda da olsa iş hayatında da olsa ayaklarınız vücut yükü, çorap ve ayakkabı ile koku oluşan ortamın içinde kalmaktadır. Ama büyük ölçüde ortadan kaldırıp ayakkabılarınız çıkardığınızda daha az sıkıntı yaşarsınız. Ayakta oluşan terleme kişiden kişiye farklılık gösterse bile izleyeceğiniz basit birkaç yöntem ile ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Tabi ki ilk aşama temizlik. Ayaklarınızın temizliğine ne kadar ihtimam gösterirseniz ayaklarınız o kadar az kokacaktır. Ayaklarınızı hergün yıkamalı veya akşamları ılık su ve biraz tuz karıştırdığınız ılık bir suda bir müddet bekletmelisiniz. Yıkama işlemi bittiği zaman ayaklarınızı nemli kalmayacak şekilde iyice kurularsanız neme bağlı bakteri üretimini engelleyebilirsiniz.

Ayakkabı ve çorap konusunda ise ayaklarınızı rahat edeceği, mümkün olduğu kadar ergonomik ve nefes alan ayakkabılar ve çoraplar tercih etmelisiniz. Bu şekilde hem ayak sağlığınızı koruyacak hem de gün içerisinde nefes alan ayaklarınız akşam o kadar şiddetli kokmayacaktır. Ayak kokusunu gidermek için ayakkabınızın içine karbonat döküp bekletebilir veya ayakkabı kokusu için üretilmiş spreyler kullanabilirsiniz. Ve evinizde mümkün olduğu kadar yalın ayak gezin ayaklarınız mümkün olduğu kadar hava alsın ve kötü kokmasın.