Bayat Ekmeği Kullanma Tüyoları

Hepimiz zaman zaman evde ekmek fazlası bulundururuz ve bayatlayınca da ne yapacağımızı şaşırırız...

Bayat Ekmeği Kullanma Tüyoları

Hepimiz zaman zaman evde ekmek fazlası bulundururuz ve bayatlayınca da ne yapacağımızı şaşırırız. İşte size bayat ekmeklerinizi atmadan değerlendirmenin en güzel yolları:

  1. Ekmek fırında veya açıkta bekletilerek kıtırlaştırıldıktan sonra öğütülüp galeta unu haline getirilir. Galeta unu, köfte yaparken, ekmek yerine harca katılabilir.
  1. Bayat ekmeği küp küp kesip fırında kıtırlaştırdıktan sonra çorbaların içine atabilirsiniz.
  1. Bayat ekmeği yumuşatmak isterseniz ekmek dilimleri bir kevgire koyun; su dolu bir tencerenin üzerine oturtup, üstünü kapatın. Buhar etmekleri yumuşatacaktır.
  2. Bayat ekmekleri mikserde un haline getirin. Buzdolabı poşetine koyun ve buzlukta saklayın. İstediğiniz zaman köfte veya başka bir yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  3. Bayat ekmekleri ufak ufak doğrayıp tepsiye yerleştirin. Üzerine beşamel sos ve onun üzerine de kaşar peyniri koyup fırına verin. Üzeri kızarıncaya kadar pişirin.
  4. Bayat ekmeği ince ince dilimleyin. Üzerine biraz süt serpiyoruz. Ve kızgın yağda bir yüzünü kızartın. Sonra ters çevirip üzerine domates ve taze kaşar peyniri koyarak fırına verin.
  5. 2 yumurta, peynir, zeytinyağı, bir domates rendesi ve istediğiniz baharatları bir kaba koyarak iyice karıştırın. Dilimlenmiş bayat ekmekleri bu karışıma bulayarak fırına verin.