Bebeğim Çok Öksürüyor. Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizde öksürük, hırıltı, balgam gibi sorunlar meydana gelmişse telaş yapmamanız gerekmektedir. Çünkü bu gibi sorunlar hemen hemen her bebekte meydana gelmektedir ve belli bir süre sonra geçer.

Bebeğim Çok Öksürüyor. Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizde öksürük, hırıltı, balgam gibi sorunlar meydana gelmişse telaş yapmamanız gerekmektedir. Çünkü bu gibi sorunlar hemen hemen her bebekte meydana gelmektedir ve belli bir süre sonra geçer. Eğer bebeğiniz sigara içilen yerde bulunuyorsa bu onun öksürmesine neden olur.

Bebeğiniz Çok Öksürüyorsa Yapmanız Gerekenler ;

Tabiki sizin rahatsız eden bir konu varsa ilk önce en yakın sağlık kuruluşa gitmeniz gerekiyor.

Ortada hiçbir neden yokken bebeğiniz öksürmeye başlamışsa boğazını kontrol edin. Çünkü boğazına yabancı bir cisim kaçmış olabilir.

Odasını sürekli olarak nemli tutmaya çalışın. Uyuduğu odayı fazla ısıtmamaya özen gösterin. Bebeğinizin bulunduğu odada bir çaydanlık su kaynatabilirsiniz ya da camı hafif bir şekilde açarak bulunduğu odanın havasız kalmasını önleyin.

Balgamlı bir şekilde öksürüyor ise öksürük şurubunu asla kullanmayın. Çünkü buradaki amaç bebeğinizin öksürmesini kesmek olmamalıdır, boğazındaki balgamı yok etmek olmalıdır. Bebeğiniz öksürdüğü zaman onu yüzüstü olacak şekilde dizinize uzandırın, daha sonra sırtına hafifçe vurarak balgamı çıkarmasına yardım edin.

Çocuğunuz geceleyin öksürmeye başladığı zaman yastığının altını destekleyerek çocuğunuzun dik bir şekilde yatmasına yardımcı olun. Ayrıca yüzüstü ya da yan olacak bir şekilde yatırmakta bebeğinizin boğazının tahriş olmasını engellemektedir.

Bebeğinizin bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin ve içtirmeyin. Bebeğinizin bulunmadığı ya da evinizin pek fazla kullanmadığınız bir bölümü bile olsa asla ne sigara için ne de sigara içtirin. Çünkü sigara dumanı hava zerreciklerinin yardımı ile bebeğinizin yanına kadar gider ve bebeğinizin sorun yaşamasına neden olur.

Bebeğinizin boğazını eğer yumuşatmak istiyorsanız bebeğinizi uyutmadan önce sıcaklığı ılık olacak içecekler içirin. Süt salgı oluşumunu daha fazla arttırır, bu yüzden eğer bebeğiniz 6 aylıktan büyük ise ona süt vermeyin. Çocuğunuz 18 aydan büyük ise ılık suyun içine birkaç damla bala limonu suyu bırakın, daha sonra bu içeceği ona içirin. Böylelikle bebeğinizin boğazını hem yumuşatmış olursunuz hem de boğazının tahriş olmasını engellemiş olursunuz.

Eğer bebeğinizin öksürmesi 3 – 4 gün geçtiği halde devam ederse, bebeğiniz öksürdüğü için uyumakta zorluk çekerse, 6 aydan küçük ise, bebeğinizin boğazına kaçan cismi çıkarmakta zorluk çekiyorsanız ve boğulacakmış gibi öksürüyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin.