Çok Mutlu Olmak ister misiniz ? Formül Hazır!

Çok Mutlu Olmak ister misiniz ? Formül Hazır!

`Kendinden Kaçarken Yakaladım Seni` ve `Mutluluk Kılavuzu` Kitaplarının Yazarı/Mutluluk Okulu Kurucusu/Değişim Koçu

`Kendinden Kaçarken Yakaladım Seni` kitabında kişilerin iş ve özel hayatlarını yeniden tasarlayarak daha huzurlu ve mutlu var olabilmek için gerekli olan kılavuzu sunan Değişim Koçu Dr. Ebru Nurluoğlu, 21 günde atılacak temel mutluluk yolu adımlarını şöyle özetliyor.

`Proje benim` deyin 

Değişime duygusal anlamda hassas olduğunuz kadar düşünsel anlamda da `bir proje` olarak bakın. Yani kendinizi bir proje olarak ele alın. Hayatınızda neler değişse siz daha mutlu olursunuz bunların dökümünü çıkarın. 

Bir uzmanla çalışın 

Değişime iç dünyanızda sıkı sıkıya direnen bir sabotajcınız olabilir. Hem bu sabotajcıyı alaşağı etmek hem de bundan sonraki maddeleri daha kolay adımlamak için ihtiyacınız yönünde psikolog, koç ya da kişisel gelişim uzmanlarından destek alın. 

Engelleri bulun

Mutluluğu aramayı bırakın, önce mutlu olmanıza engel olan şeyler neler onları bulun. Mutlu olmanızı engelleyen unsurlar arasında sizin kontrolünüzde olan neler varsa onlara odaklanın. Odağınızı bu alanları iyileştirmeye verin. Elinizde olmayan şeyler içinse üzülmeyi bırakın. Bu sizin yapabileceğiniz iyi şeylerin enerjisini de alacaktır.

Kendi cennetinizi tarifleyin 

Elinizde kağıt kalem, projenizi masaya yayın ve usul usul soruları cevaplayın Gerçekten ne istiyorsunuz? Kim olmak istiyorsunuz? Bu istediğiniz sizi ne kadar mutlu edecek? Ne kadar seçeneğiniz var? Ulaştığınızda hayatınız neye benzeyecek? 

Kendinizle bir anlama yapın 

Hedefiniz değişimse, bazı alışkanlıklarınızla vedalaşacaksınız demektir.  Değişimin beraberinde bazı bedeller getireceğini kabul edin. Değişime `evet` dediğinizde doğal olarak bazı şeylere de `hayır` diyor olacaksınız ve bu da sizden bir irade isteyecek.

Mutluluk formülünü uygulayın 

Mutlu olmanın tek bir yolu yok. Ancak temelde formül şu `Sadeliköze sadakatritüeliçsel barış!` Gösterişten, karmaşık ilişkilerden, size hizmet etmeyen düşüncelerden uzaklaşın. Değerlerinizle uyumlu yaşam sürmeye dikkat edin. Örneğin, özünüzde neşeli olmak varsa hayatınıza neşeyi nasıl getirebileceğinize bakın. işmanlık yerine telafi alışkanlığı edinin ya da olanı kabule geçin… İnsan kendi ve etrafı ile didiştikçe mutsuz oluyor. Oysa kendini övmek, haklı olduğunu iddia etmek, üstünlük taslamak dahil, güç savaşından biraz uzaklaşsanız etrafınızdaki negatif enerjinin de azaldığına tanık olacaksınız. İnsanın kendini sürekli suçlaması, kendini başkalarından daha azımsaması da benzer yıkıcı etkiler getiriyor. 21 gün boyunca her gün düzenli bir uygulama yapın dua, şükretme, meditasyon, tasavvuf felsefesi okuma, nefes terapisi gibi. Ayrıca zevk aldığınız bir şeyi hayatınıza sokun. Örneğin iki günde bir yarım saat öğlenleri uyumak, haftada iki sabah iş arkadaşları ile işe gelmeden farklı yerlerde erken kahvaltı etmek…