Facebook'tan Yeni bir Hizmet ; "Anonim Login"

Facebook'tan Yeni bir Hizmet ; "Anonim Login"

Facebook reklam pastasını bölmek istemiyor!

Sosyal medya devi bugün hayata geçirdiği bir özellikle, artık Facebook üzerinden kayıt olmanıza olanak veren sitelerin, kişisel bilgilerinize ulaşmasının önüne geçecek. Bilindiği gibi Facebook ile yüzlerce web sitesinde kayıt bilgileri girmek ve mail aktivasyonuyla uğraşmadan otomatikman üye olunabiliyor. Bunun karşılığında da üye olunan siteler kullanıcıların bazı kişisel bilgilerine erişebiliyor.  Bunun önüne geçmek için harekete geçen Facebook, bundan sonra kullanıcılara ‘Anonim Kayıt’ seçeneği verecek. Böylece kullanıcılar güvenmedikleri sitelere kayıt olurken kişisel bilgilerini güven altına alacak.

Şimdilik test aşamasında olan uygulama henüz tüm kullanıcıların kullanımına açılmadı. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre birkaç hafta içinde tüm kullanıcılar bu hizmeti kullanabilir hale gelecek.

Facebook’un bu özelliği getirmesinin ardında yatan sebeplerden biri de, web sitelerine kayıt imkanını kolaylaştırırken diğer yandan sitelerin kişisel verilere ücretsiz olarak erişebilmesinden ötürü. Facebook web sitelerinin  bu sayede elde ettiği bilgiler üzerinden gerçekleşen kazançlardan bir gelir elde edemediği gibi rakiplerine de istemeden de olsa kazanç imkanı sunuyor. Uzun süredir bu konuda bir adım atmak için ön çalışma yapan sosyal medya devi, test aşamasındaki dönüşlere göre özelliği tüm kullanıcılara yayacak.