Hangi Yağ Nereyi Güzelleştirir?

Market ve eczanelerde bulunan çeşitli güzellik yağlarının hangisinin size uygun olduğunu, hangilerini kullanabileceğinize karar vermek oldukça zordur...

Hangi Yağ Nereyi Güzelleştirir?

Market ve eczanelerde bulunan çeşitli güzellik yağlarının hangisinin size uygun olduğunu, hangilerini kullanabileceğinize karar vermek oldukça zordur. Çeşitli araştırmaların hangi tip yağların nasıl kullanacağını göstermelerine rağmen, öğrenilecek daha pek çok şey var.

Güzellik amacıyla kullanılan temel yağlar hakkında, hangisinin size uygun olacağına karar vermenizi kolaylaştırabileceği düşüncesiyle, küçük bir rehber sunuyoruz.

1. Keratin Yağı

Güzellik yağlarının başında gelenlerden biri keratin yağıdır. Keratin; diş, saç, cilt ve tırnaklarda bulunan doğal bir proteindir. Keratin, temel olarak kırılgan, kalın ve matlaşmış saçların tedavisinde kullanılır. 

2. Argan Yağı

Argan ve keratin yağları zaman zaman birbirleri ile karşılaştırılır. Fas Yağı ve Argan Yağı aynı şeylerdir ve Kuzey Afrika’da bulunan argan ağacından elde edilir. Argan yağı, cilt ve saçta kullanılabildiği gibi, saçlarınızın daha parlak ve şekil verilebilir hale gelmesini sağlar. Keratin yağı gibi, onarıcı özelliğinden pek söz edilemez.

3. Hint Yağı

Castor Yağı olarak da bilinen bu yağ, castor bitkisinin tohumlarından elde edilir ve Hindistan çevresinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. E vitamini içeren bu yağ, saç dökülmesini azalttığı gibi, saç tellerini besler, saç derisindeki kuruluğu onararak kepeklenmeyi önler. Ayrıca, göz etrafındaki koyu halkaların ve ciltteki lekelerin iyileştirilmesinde de kullanılır.

4. Jojoba Yağı

Jojoba bitkisinin tohumundan elde edilen bu yağ, üst deri tabakasının sağlığı, cilt ve saçlar için kullanılıyor. Pekçok diğer yağların aksine, jojoba yağı cildin kendi doğal yağının dengelenmesine yardımcı oluyor ve cilt ile saç derisindeki aşırı yağlanma sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.

5. Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeklerinin ezilmesi ile elde edilen bu yağ, yüksek oranda E vitamini içerdiği için, cilt kırışıklıklarına ve lekelerine karşı mücadelede etkin biçimde kullanılıyor.

6. Çay Ağacı Yağı

Çay bitkisi ile ilgisi olmayan ve Avustralya’ya has Çay Ağacı’ndan (Melaleuca) elde edilen bu yağ, kıl diplerindeki yağ keselerinin aşırı salgısını önleyerek, iltihaplanmaların ve sivilcelerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. (Ağız yoluyla alınması tehlikeli olduğu için, çocukların ulaşamayacağı yerde tutulmalıdır)

7. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizinin beyaz etli kısmından elde edilen bu yağ, saç ve cilt için oldukça yararlıdır. İçerdiği antioksidanlar ve E vitamini sayesinde, ciltteki yaşlanmaya ve akne oluşumuna karşı etkili biçimde kullanılmaktadır.