Mucizevi Bitki: Bamya Çiçeği

Bamya çiçeği, Sudan bamya çiçeği, mısır bamya çiçeği, hibiskus gibi...

Mucizevi Bitki: Bamya Çiçeği

Bamya çiçeği, Sudan bamya çiçeği, mısır bamya çiçeği, hibiskus gibi bir çok adı var. Tadı hafif ekşi ve hoş bir aroması var...

Kuru veya taze çiçekleri ile yetiştiği ülkelerde gıda, halk ilacı ve Ayurvedik Tıpta yüksek tansiyona ve karaciğer hastalıklarına karşı ilaç olarak kullanılan bamya çiçeği çayı:

 

  1. Hafif tansiyon hastalarında, tansiyonu dengeliyor.
  2. Çok yüksek olmayan kolesterolü düşürmede yardımcı oluyor.
  3. Şeker hastaları için doğal insülin kaynağı olan bamya çiçeği kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı oluyor.
  4. Bir çok hastalığa karşı vücut direncini artırırken, sakinleştirici ve ferahlatıcı etki yapıyor. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücudu hastalıklardan koruyor ve güçlendiriyor.
  5. İçeriğinde yüksek oradan demir bulunduran bitki, kanı sulandırmaya ve temizlemeye yardımcı oluyor.
  6. Vücutta çıkan harici ur ya da çıbanların tedavisinde iyileştirici olarak yardımcı oluyorynı Romatizmaya ve kramplara iyi geliyor.
  7. Güçlü bir antioksidandır.
  8. Sıcak yaz günlerinde susuzluk ve harareti dindirmeye yardımcı olur.
  9. Şişkinlik şikayeti olanların, bağırsak sorunu yaşayanların sorunlarına yardımcı olur.

 

Özellikle Mısır ve Ürdün’de yüksek tansiyona karşı; Ürdün, Irak, Yunanistan ve Brezilya ‘da yüksek lipit ve kolesterole karşı, değişik ülkelerde ise antiseptik, safra artırıcı, göğüs yumuşatıcı, hazmettirici, idrar artırıcı, sakinleştirici vb. rahatsızlıklarda halk ilacı olarak kullanıldığı değişik kaynaklarda belirtiliyor.

 

Nasıl Kullanılır?

Batı Afrika Ülkeleri ve özellikle Nijerya’da çorbası ve “sobo” adı verilen bir alkolsüz içeceği hazırlanıyor. ABD, Meksika, Mısır, İran, Hindistan, Tayland ve Tayvan gibi ülkelerde de aynı şekilde soğuk içecek hazırlamada yaygın bir şekilde kullanılıyor. Hemen her ülkede ise çay olarak içiliyor. Ayrıca reçel vb. gıdaların hazırlanmasında da kullanılıyor.

İnsan ve hayvanlarda yapılan toksikolojik çalışmalarda genel kullanım dozlarında karaciğer ve böbrek fonksiyonları ile ilgili değerlerde herhangi bir değişiklik görülmüyor. Ancak, çok çok yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımda bazı değişiklikler görülebildiği de bir gerçek. Sonuç olarak, genel kullanım miktarlarında zararsız olduğu kabul ediliyor.