Muhteşem Saçların 17 Sırrı

Muhteşem Saçların 17 Sırrı

1. Sık ve Çok Yıkamayın!

Saçlarınızı temizlemek, sağlığı için çok önemli. Ancak bir sınırı var. Sık sık ve çok uzun süreli ovarak yıkadığınız zaman, saçın ihtiyacı olan doğal yağlarını yok ediyor, doğal nem ve yağ dengesini bozuyor, saç derisini kurutarak hasar veriyorsunuz. Bu da saçınızın nemsiz ve korumasız olmasına yol açıyor ki, bir süre sonra cansız mat ve incelmiş saçlar ile yaşamanız kaçınılmaz hale geliyor.

2. İyi Bir Saç Fırçası Kullanın

İyi bir saç istiyorsanız, kötü bir fırça satın almayın! Saç tipinizin gerektirdiği kalınlık / incelik ile yumuşaklık /sertlik durumuna dikkat edin. Plastik uçlu fırçalar yerine, kıl fırça kullanmaya çalışın.

3. Dikkatlice Tarayın

Saçlarınız kuru ise, mutlaka düğüm açıcı tarak kullanın ve yumuşak hareketlerle yavaşça tarayın. Hızlı ve sert hareketlerle taramak, saçınıza zarar veren en büyük etkenlerden biri. Saçları kökünden değil, önce yarıdan uca, sonra kökten uca tarayın.

4. Turmalin Esaslı Saç Kurutma Makinesi Kullanın

Turmalin, bir tür seramik esaslı mineral. Saç kurutma makinesine iyonize kurutma özelliği sağlıyor. Daha fazla parlaklık sağlıyor.

5. Sülfatlardan Uzak Durun

Saçınızda kullandığınız boya, şampuan, bakım kremleri gibi tüm ürünleri seçerken sülfat içerikli olmamasına dikkat edin. Sülfat, içerdiği toksik etken maddeler ile saçlarınızı kurutuyor, kırılmasına neden oluyor.

6. Saçınızı Sürekli Aynı Şekilde Kullanmayın

Her gün topuz ya da at kuyruğu olarak topluyorsanız, bazı günler farklı şekiller deneyin; saç köklerinizi rahatlatın. Saçların aynı yönde sürekli çekilmesi, kökleri zayıflatıyor ve beslenmesini engelliyor.

7. Saç Spreyinden Uzak Durun

Her ne kadar saçlarınızı daha hacimli ve düzgün gösterse de, spreyler, içerdikleri toksik maddeler ile saça çok zarar veriyorlar. Onun yerine, doğal serumlar kullanmayı tercih edin.

8. Güneş Koruyucu Kullanın

Saçlarınız da tıpkı cildiniz gibi güneşin zararlı UV etkilerine maruz kalıyorlar. Özellikle güneşli günlerde, saçlar için geliştirilmiş SPF korumalı ürünleri kullanmaya çalışın.

9. Bitkisel Yağlar Kullanın

Doğal bitkisel yağların saç sağlığına önemli katkısı olduğu artık bilinen bir gerçek.

Saçlara nem ve parlaklık katan zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı gibi ürünlerin doğal mucizelerinden yararlanın. Saçınızın kırılma eğilimini azaltacak ve hızlı uzamasını sağlayacaktır.

10. Maşa ve Düzleştiricilerden Uzak Durun

İtina ile yapılmış iri ya da ince bukleler, hepimizin özlemi. Ancak, maşa ve düzleştiriciler bu işi yaparken yüksek ısı kullanıyorlar ve bu ütü etkisi, saçınıza tahmin ettiğinizden çok daha fazla zarar veriyor. En azından çok düşük ısılarda kullanmaya çalışın.

11. Sıcak Su Kullanmayın

Sıcak duş, özellikle soğuk mevsimlerde ne kadar rahatlatıcı olursa olsun, sağlıklı cilt ve saç için tavsiye edilmez. Çok sıcak su, saç ve cildin doğal yağlarını tamamen alarak, saçı ve cildi tahriş ediyor. Saçlar için ideal olan, ılık su kullanmak.

12. Kestirin, Gerekirse Kazıtın

Hiçbir kadının tercih ettiği bir durum değil ama saçların çok hasar gördüğü zamanlarda çok kısa kestirerek, saç köklerine verilen ağırlığı azaltmak çözüm olabiliyor. Bunu bir tedavi süreci gibi düşünmek işinizi kolaylaştıracak, kısa saçlara ve saç köklerine yapılacak olan bakım daha kolay hale gelecektir. Bir süre sonra sahip olacağınız sağlıklı saçlar için değmez mi?

13. Saç Bağı Kullanmayın

Toka, lastik gibi malzemelerin saçınıza şıklık kattığı bir gerçek. Oysa, bunların yoğun kullanımı da saça zarar veriyor. Ne de olsa, yabancı metal, plastik vb maddeler. Özellikle saçı sıkıca kavrayıp bağlayan lastik tokalar, saçlarınızı kırıyor ve yıpratıyor. Az kullanmaya çalışın.

14. Dikkatli Kurulayın

Saçların ıslak olduğu zamanlar, en kırılgan, en hassas olduğu zamanlardır. Bu nedenle, kurulama dahil, ıslak iken saça yapılacak her işlemin çok yumuşak hareketlerle uygulanması gerekiyor.

15. Vitamin Alın

Saçı dışardan korumak ve desteklemek çok önemli. Ancak esas olan, içerden beslemek. Güçlü ve parlak saçların en çok ihtiyaç duyduğu şeyler, yapıtaşları yani gıdalar. Omega-3 içeren somon, fındık gibi besinler ve proteinler özellikle öneriliyor. Zaman zaman yapılan detoks diyetleri de saç için son derece faydalı. Öte yandan, hızlı kilo verdiren diyetler, aynı hızla saçlarınızı da eritiyor; bilginiz olsun.

16. Sert Renk Değişikliklerinden Kaçının

Saç boyaları artık görünümün vazgeçilmez ve en eğlenceli parçalarından biri. Öyle ya, istediğimiz zaman sarışın, istediğimiz zaman kumral veya esmer olabiliyoruz. Saç rengini bir kaç ton açan ya da koyulaştıran boyalar, saça fazla zarar vermemekle birlikte, keskin renk değişimlerinde kullanılan maddeler, bazen saçın ölüm fermanı bile olabiliyor.

17. Derin Bakım Yapın

Haftada bir yapacağınız doğal ya da saç için hazırlanmış kozmetik saç maskeleri, saçınıza hayat verecektir.