Mükemmel Bir Cilt Mümkün Mü?

Çok Güzel ve pürüzsüz bir cilt artık mümkün...

Mükemmel Bir Cilt Mümkün Mü?

Hepimizin hayali parlak, sıkı ve pürüzsüz bir cilt. En çok şikayet ettiğimiz cilt sorunlardan biri de genişlemiş ve tıkanmış gözenekler. Yağ üretiminin fazla olması ve cilt temizliğinin iyi yapılmaması nedeniyle genişleyen gözenekleri sıkılaştırmak mümkün. Cildiniz için bir bakım ritüeli oluşturduğunuzda sağlıklı bir cilde kavuşmanız aslında hiç zor değil. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için önerilerimizi okuyun. 

Sıkça peeling yapın

Bildiğiniz gibi genişlemiş gözeneklerin en büyük nedeni cildin iyi temizlenmemesi. Zamanla ciltte biriken kirler, gözenekleri genişletir ve kötü bir görünüme neden olur. Cildinizi sıkça derinlemesine temizlemek ve peeling yapmak gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlar. Cilt tipinize uygun bir peeling ya da sıvı temizleyiciler ile cildin üst katmanlarını temizleyebilirsiniz. Düzenli cilt temizliği daha sıkı görünen gözeneklere sahip olmanızı kolaylaştırır.

Cildinizi temiz tutun

Cildimiz her gün makyaj katmanları altında nefes almaya çalışır. Bu, cilt üzerindeki gözeneklerin genişlemesine neden olur. Gözenek problemini kökten çözmenin yolu ise cildi sürekli temiz tutmak. Eğer cilt sorunlarınız nedeniyle fondöten ve benzeri ürünleri her gün kullanıyorsanız, eve döner dönmez makyajınızı temizlemelisiniz. Herhangi bir ten makyajı uygulamamış olsanız bile dışarıdaki kirli hava ve gün içinde karşılaştığımız birçok şey cildimizin kirlenmesine neden olur. Bu sebeple her gün cildinizi temizlemek gözenek genişlemesi sorununu kökten çözmek için en önemli adımlardan biri.

Buhar banyosu yapın

Gözeneklerin doğal bir şekilde açılması ve temizlenebilmesi için en etkili yöntemlerden biri buhar banyosu. Gözenekleri tıkayan kir ve yağlardan buhar banyosu ile kurtulabilirsiniz. Evde çaydanlığın içinde su kaynatarak kolaylıkla bir buhar banyosu hazırlayabilirsiniz. Üstelik aromaterapik bir etki katmak için kaynayan suya lavanta, biberiye, nane ve kırmızı gül yaprağı ekleyebilir, hoş kokulu bir bakım seansı uygulayabilirsiniz.

Spordan sonra yüzünüzü silin

Bolca terlemeye neden olan fitness, koşu ya da tempolu yürüyüş gibi aktivitelerden sonra cilt üzerinde biriken ter, gözenekler için olumsuz bir etki yaratır. Terin gözeneklerinizi tıkamaması için spordan sonra cildinizi mutlaka silmelisiniz. Cildinizi hemen yıkama imkanı bulamıyorsanız, yanınızda terinizi silecek havlular bulundurabilirsiniz.